notariusz tychy koszty

Koszty   notarialne   i   opłaty - CENNIK

Na koszty notarialne składają się wynagrodzenie notarialne (taksa notarialna) oraz inne opłaty pobierane przez notariusza w związku z dokonywaną czynnością notarialną. Są to w szczególności: podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), podatek od spadków i darowizn (SiD) czy opłaty sądowe.

Wynagrodzenie notarialne (taksa notarialna) przysługuje notariuszowi za dokonanie czynności notarialnych. Jego wysokość zależy od wartości przedmiotu czynności, a konkretyzowana jest na podstawie umowy ze stronami czynności.

Wysokość wynagrodzenia notarialnego nie może przekraczać maksymalnych stawek taksy notarialnej określonych rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku.

Sprawdź: maksymalne stawki taksy notarialnej.

Taksę notarialną powiększa się o należny podatek VAT.

Notariusz może pobrać również podatek od czynności cywilnoprawnych lub podatek od spadków i darowizn. Dotyczy to czynności określonych w przepisach ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz ustawy o podatku od spadków i darowizn. Wysokość tych podatków, co do zasady, zależy od wartości przedmiotu czynności.

Jeżeli akt notarialny obejmuje przeniesienie własności nieruchomości bądź przeniesienie, zmianę lub zrzeczenie się prawa ujawnionego w księdze wieczystej albo ustanowienie prawa, które może być ujawnione w księdze wieczystej (np. hipoteki czy służebności), notariusz składa wniosek o wpis w księdze wieczystej, pobierając od wnioskodawcy opłaty sądowe w wysokości określonej w ustawie z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Informacje o całkowitej wysokości kosztów (cenniku) można uzyskać w Kancelarii Notarialnej.